SEO Stratejinizi Artırmak İçin LSI Kullanma

SEO, çoğunlukla anlaşılması güçleşen, sürekli değişen ve genişleyen bir daldır. Web sitenizin trafiğini artırmak için belirli anahtar kelimelere ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuzdur, ancak LSI size başka bir bakış açısı getirecek.

Karmaşık bir terim gibi görünsede, temel SEO’nun nasıl çalıştığını bilirseniz, işin yarısını kapmış durumdasınızdır. Bu yazıda sadece bunun ne anlama geldiği değil, aynı zamanda SEO stratejinizi artırmanıza ve işletmenizi büyütmenize yardımcı olması için nasıl kullanılabileceğini de anlatacağım.

LSI Nedir? SEO’ya nasıl yardımcı olur?

LSI, Google gibi arama motorlarının, bir terimin ve içeriğin aynı şeyi ifade etmek için nasıl birlikte çalıştıklarını keşfetmek için kullandığı bir kavramdır.Başka bir deyişle, LSI’nın nasıl çalıştığını anlamak için, arama motorlarının içeriğinizin bağlamlarını ve anahtar kelimelerinizle alakalı eş anlamlıları tanımlayacak kadar akıllı olduklarını anlamanız gerekir.

Örneğin İstanbul’u anlatan bir makale yazacaksınız. Arama motorlarına bunu en iyi şekilde tanıtabilmek için makalede mutlaka “Boğaz”, “Topkapı”, “Haliç” “Sultanahmet” “Kız Kulesi” gibi İstanbul’u anlatacak kelimelerin geçmesi gerekir. Bu arama motorlarının sitenizi tararken içeriğin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır.

LSI anahtar kelimeleri kullanarak, daha konuşma yöntemiyle akıcı bir içerik üretebilirsiniz. Belirli bir kalıp içerisinde ve sınırlı sayıda anahtar kelime kullanmak, içeriğin suni olmasına ve hedef kitleniz tarafından neredeyse okunmaz hale gelmenize neden olur.

Doğru kitleye doğru bilgileri vermek için LSI’yı dahil etmenizde yarar var. LSI anahtar kelimeleri kullandığınızda, kitleniz arama sonuçlarında sizi daha hızlı ve daha kolay bulabilir, daha fazla trafik çekebilirsiniz.

LSI anahtar kelimelerini nasıl bulabilirim?

Hala kafanız karışık mı? Örnekleri görebildiğinizde ve onları nasıl bulacağınızı bilirseniz LSI anahtar kelimeleri kullanmak daha mantıklıdır.

Doğru anahtar kelimeleri bulmak doğru araçları kullandığınız anlamına gelir. Bu sebeple aşağıdaki araçlardan bazılarını göz önünde bulundurun:

Google Arama

Anahtar kelimelerinizi bulmanın en kolay yollarından bir tanesi doğrudan kaynağa geçmektir.Belirli bir terimle hangi anahtar kelimelerin veya cümlelerin ilişkili olduğunu görmek için bir Google araması yapın. Örneğin, “köpek” kelimesini araştırdık.

Resim

Benzer kelimeler önerisi bize, anahtar kelimelerin bağlantısını tam olarak sunduğu için, LSI anahtar kelimeleri bulmak için harika bir yoldur. Bu cümleleri veya anahtar kelimeleri LSI anahtar kelimeleriniz için atlamak için kullanabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanmak için bir Google AdWords hesabı oluşturmanız gerekecek. Google’da oturum açtıktan sonra, Anahtar Kelime Planlayıcı’ya ilgili kelimemizi girip sonuçları aşağıdaki gibi alabiliriz.

Resim

Bunlar, Google’ın belirli terimle ilişkilendirdiği ilgili LSI anahtar kelimeleri. Ayrıca, ortalama bir ay boyunca kaç arama yapıldığını ve kelimelerin ne kadar rekabetçi olduğunu görebilirsiniz.

LSI Keyword Generator

Buradan da alternatif olarak LSI anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Fakat her kelime için sonuç çıkarmıyor ancak yine ücretsiz ve kolay olması sebebiyle tercih edilebilir. Anahtar kelimenizi arama kısmına girmeniz yeterli ve size LSI kelimelerin listesini çıkaracaktır. Burada “köpek” araması ile ilgili bir sonuç çıkmadığından “kitap” kelimesi için ürettiğimiz LSI listesi aşağıdaki gibi.

Resim

Bu anahtar kelimelerden hangisinin en iyi olduğunu nereden biliyorsunuz?

Artık elimizde LSI anahtar kelimelerinin bir listesi var. Fakat hepsini kullanamazsınız.(yapmamalısınız). Peki sitemiz için hangilerini seçmemiz gerekiyor?

Bir kullanıcının arama yapması genellikle üç şeyden birini bulmaktır:

  • Bir konuda bilgi bulma (Örneğin, köpek nedir?)
  • Bir konuyu spesifik bulma (Örnek: En popüler köpek ırkı nedir?)
  • Konuyu satın almanın bir yolunu bulmak (Örnek: Nasıl köpek sahiplenebilirim?)

Öncelikle içeriğiniz için geçerli olan anahtar kelimeleri seçmek isteyeceksiniz. Web siteniz köpek sahiplenmek ise, köpek gribinin nasıl tedavi edileceği ile ilgili bir LSI anahtar kelimesi seçmek istemezsiniz. Web sitenizle daha alakalı olan “köpek sahiplenme” gibi bir anahtar kelime seçmek istersiniz.

LSI, bir içeriğe anahtar kelimelerin doldurulmasını önlemenin bir yoludur. Bu kelimeleri web sitenize ve içeriğinize dahil etmek için en iyi yol onları doğal olarak yazmaktır.

Hem popüler anahtar kelime aramalarının hem de içeriğinizle alakalı bir kombinasyonun bulunması, anahtar kelimelerin hangisinin web siteniz için çalıştığına karar vermenin en ideal yoludur.

Ek Resimler

Bu içerik 12.06.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 165 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

İlginizi Çekebilir