Arama Motorlarında SSL ve SEO İlişkisi

Google ve diğer arama motorları yaptığı güncellemeler ile birlikte artık SSL (HTTPS) kullanıcılarının içeriklerini ve sıralama sonuçlarını daha yukarıya çekiyor. Biz de İnternette ‘güvenilir kaynak’ olarak gösterilen SSL ile birlikte bugün SEO ilişkisine değiniyoruz.

Artık %50 HTTPS Sonuçları İlk Sayfada

Bir web sitesi yönetirken veya e-ticaret sitesinde satış yaparken hedef sürekli ilk sayfadır. Çünkü müşterilere ulaşmanın en kolay ve en karlı yolu doğal SEO yaparak ulaşmaktır. Belli başlı kriterlere sahip olan SEO ile birlikte artık SSL‘in de önemi son derece arttı.
SSL ilk Google tarafından onaylandığında ‘artık güvenilir siteler arama sonuçlarında daha ön planda olacak’ gibi pek çok paylaşım yapılmıştı. Oran bundan iki sene önce %30’ken, şimdi ise bu oran %50’ye çekilmiş durumda. Yani şöyle düşünün: İlk sayfada yer alan 10 adet sitenin 5’i SSL kullanıyor.
Burada aslında amaç Google gibi devlerin web sitelerini güvenilir hale getirerek ziyaretçilerine sorunsuz ve güvenilir bir platform sunmak. Zaten tamamen ziyaretçi ağırlıklı oynayarak web sitenizi ona göre inşa ederseniz, SEO açısından da büyük avantajlar yakalayabiliyorsunuz.
Resim


Herkes SSL Kullanmaya Başladı

SEO Sektörü ile yakından uzaktan alakalı olan web sitesi sahipleri bu avantajları dezavantaja döndürmemek için SSL alarak sitelerini HTTPS bağlantısına çevirmiş durumda. Zira bu çeviriden sonra arama motorları sitenizi 1 ile 4 hafta içerisinde tekrardan değerlendiriyorlar.
Şuanda SSL kullanmayan yine milyonlarca web sitesi var. Fakat ilk ağızdan bilinçli kullanıcılar erken davranarak bu önemli adımları uygulatmış durumda. MozCast tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda aşağıdaki grafikte artışları gözle görülür bir şekilde detaylandırabiliyoruz.

Resim


Yeni Site Kuranlara Tavsiyemiz

Eğer yakın zamanda yeni bir web sitesi açmak istiyorsanız mutlaka SSL alarak HTTPS (güvenli bağlantı) geçmeyi ihmal etmeyin. “Sonradan geçilemez mi ?” diye soracak olursanız evet geçilebiliyor. Ancak indeks almış bir URL’yi sonradan 301 yönlendirmesi yapmak zahmetli gelebilir.
O yüzden hem satış hem de müşterilerin güvenliği için SSL almayı ihmal etmeyin. Öteki taraftan bundan bir kaç yıl sonra SSL kullanan web sitelerinin sayısında bir patlama yaşanacağı belirtiliyor. %50’de olan rakamın ise %65 civarına kadar çıkması bekleniyor.

Ek Resimler

Bu içerik 09.06.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 190 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

İlginizi Çekebilir