SEO Stratejileri ve Anahtar Kelime Sıralaması: Mobil Masaüstüne Karşı

SEO kampanyalarında düşünecek çok fazla kriterlerimiz yokmuş gibi bundan böyle artık mobil ve masaüstü aramalarına yaklaşımlarınızı ayırmak zorunlu hale geldi.

Mobil kullanım oranı son bir kaç sene içinde çok önemli hale gelmesine rağmen, masaüstü seçeneği de ihmal edilmemelidir. Mobil ve masaüstü için SEO aynı temel ilkeleri ve uygulamaları takip etse de, genel stratejinize dahil edilmesi gereken bazı nüanslarda bulunur.

Bunun bir kısmı anahtar kelime sıralamasıdır. Sıralamaları hem masaüstü hem de mobilde ayrı ayrı izlemiyorsanız, stratejilerinizi nasıl uygulayacağınızı asla bilemezsiniz. Araştırmalara göre %79 gibi büyük bir sonuçla masaüstü ve mobil cihazların sıralamalarının farklı olduğu ve bir sorgu için en üst sıradaki sonuçların oranı ise %35. Bunlar asla göz ardı edilemeyecek istatistikler.

Resim


Peki Neden Farklılar?

Masaüstü ve mobil aramaların farklı algoritmalar kullandığını anlamak her şeyden önemlidir. Google, kullandıkları cihaz ne olursa olsun, arama yapan kullanıcılar için en uygun deneyimi sunmak ister. Bu her cihaza özel bir deneyim anlamına gelir ve bunu yapmak için, kullanıcı niyetine daha derinlemesine bakılmalıdır.

Her şey Kullanıcı Niyeti ile İlgili

Mobil ve masaüstü sonuçların farklı olmasının en önemli sebeplerinden birisi de kullanıcı niyetlerinin her cihaz için farklı olma eğiliminde olmasıdır. Mobil kullanıcılar genellikle işlem aşamasına daha yakındır, masaüstü kullanıcılar ise genellikle bilgi aşamasına daha yakındır.

Örneğin, bir kullanıcı mobil cihazda bir ürün veya hizmet arıyorsa yerel olması muhtemeldir. Bunun aksine, masaüstünde bir ürün veya hizmet arayan kullanıcıların, konuma özgü olmayan e-ticaret sitelerine göz atma olasılıkları daha yüksektir.

Ayrıca, her cihazda gerçekleşmesi muhtemel dönüşüm türlerini de iletişime geçme açısından ele alalım. Cep telefonu kullanıcıları, yerel harita bölümünden görünen numarayı arama olasılıkları daha fazladır. Alternatif olarak, masaüstü kullanıcıları da e-posta veya iletişim formu göndermek için daha eğilimlidirler.

Belirli bir aramanın kullanıcı amacını anladığınızda, hem mobil hem de masaüstü kullanıcılar için içerik sağladığınızdan emin olun. Bununla birlikte, daha uzun kelime sayılarına sahip içeriğin mobil cihazlarda iyi performans gösterdiği dikkate alınmalıdır. Nitekim işi özü Google yüksek kaliteli içeriğe öncelik vermektedir.

Sıralama Araçları

Her iki cihaz için sıralamaya klasik eski moda manuel yolla bakabilirsiniz ancak bunun için kimse zaman sahip değil. Kullanacağınız iyi bir SEO aracı, masaüstü ve mobil sıralamalarınızı ayrı ayrı izlemenizi sağlar. Bazı favoriler:

  1. Semrush, mobil ve masaüstü sonuçlarının kapsamlı bir dökümünü sağlar ve mobil uyumlu sonuç yüzdesini görüntüler.
  2. SearchMetrics, masaüstü ve mobil metriklerini sunarken, iki cihaza yönelik bireysel puanları gösterir. Ayrıca, sitenizin yerelleştirilmiş sonuçlarla ilgili nasıl performans gösterdiğini görmek için daha ayrıntılı inceleme yapabilirsiniz.
  3. Moz, Moz Pro ile hem masaüstü hem de mobil cihazlar için sıralamaları takip edebilirsiniz.
  4. Google Search Console, Yukarıdaki araçlardan herhangi birine erişiminiz yoksa bile üzülmeyin. Arama analizinize bakarken, cihazları mobil ve masaüstü olarak filtreleyin. Karşılaştırma analizini yapmanıza olanak tanıyan bir SEO aracına erişiminiz olsa bile, kesinlikle Search Console analizlerinize göz atmaya değer.

Mobil ve masaüstü sıralamanızı sıraladınız ve artık her iki cihaz için stratejilerinizi oluşturmanız veya değiştirmeniz gerekir. İşte size fayda sağlayabilecek bazı kolay ipuçları:

  1. Anahtar kelime araştırmanızda mobil ve masaüstüne özel arama terimleri
  2. Mobil cihazlarınız için sesli arama özelliği
  3. Mobil için AMP kullanımını etkinleştirin
  4. Siteniz için mobil SEO denetimi uygulayın

Kısacası, anahtar kelimelerinizi mobil ve masaüstü bilgisayarlarda izlemek, hem raporlama doğruluğu hem de her bir cihaz için ayrı SEO stratejilerini desteklemek için kesinlikle gereklidir. Ama bununla yetinmeyin; Sıralamanın neden farklı olduğunu ve SEO stratejilerinizi derinleştirmek için bu bilgileri nasıl kullanabileceğinizi anlamak daha önemlidir.

Ek Resimler

Bu içerik 10.05.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 95 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

İlginizi Çekebilir