SEO Çalışmalarında Kullanabileceğiniz Araçlar?

Arama motoru optimizasyonu tarihine baktığımız da eskiden bu güne kadar bir çok yenilikler geldiğini ve eski dönemlere göre SEO performansını piyasada bulunan bir çok araçlar ile takip etmek ölçümlemek mümkün hale geldi. Bu yazımızda piyasada bulunan ve bir çok seo uzmanı ve e-ticaret uzmanı tarafından kullanılan araçları listelemeye çalışacağız. Bu araçlar genelde site dışı çalışmalarda işinizi kolaylaştıracak ölçüdeki araçlardır.

Resim
İlk olarak bu alanda ilk çıkan seo aracı olarak gösterilen ve bizler tarafından yoğun olarak kullanılan araç olan Ahrefs den bahsetmek istiyorum. Bir web sitesi ile ilgili bir çok detayı görebileceğiniz bu araçta özellikle web sitenize gelen ve çıkış yapılan backlinkleri kolayca görebilmenizi sağlamaktadır. Ayrıca kendi için de DA (domain Authority) ve PA (Page Authority) gibi özelliklerini göstermekte. Ayrıca aldığınız pakete göre bir den fazla web sitenizi takip edebilir veya rakiplerini takip edebilirsiniz.

Resim

Yine piyasada bulunan en eski araç olan moz bu sektörde en çok bilinen seo aracı olarak bilinmektedir. Moz içerisinde bir çok özelliği barındırmaktadır. Anahtar Kelime Araştırma, SEO Denetim ve Tarama, Backlink Araştırması, Sıralama İzleme, gibi özellikleri bulunmaktadır.


Resim

Büyük sitelerin datalarını rahatlıkla analiz edip kategorilendirme mantığı olan Deep Crawl  özellikle site içi yapılacak seo çalışmalarında eksiklikleri sizlere raporlamakta. Site içi daha baskın olan bir seo aracı olarak gösterilebilir.

Resim

Bahsettiğim diğer araçlara göre bu araç hem daha hesaplı hemde diğer araçlardan api sistemi sayesinde veriler çekebilmekte. Cognitive Seo örneğin backlink analizini ahrefs üzerinden site içi işlemleri moz üzerinden çekim yaparak kendi içinde raporlama özelliğine sahip. Ayrıca 15 günlük deneme sürümü kullanımı yaparak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bahsettiğimiz araçlar ücretli araçlardır. SEO çalışmalarınızda başarı elde etmek için bu tarz premium araçlar işinizi kolaylaştıracaktır. Tavsiyem bu araçların deneme hesapları açarak incelemeniz hangisine daha yatkın iseniz onu seçmenizdir. Ayrıca bu araçlar her ne kadar bilgileri basite indirgemiş olsa da SEO çalışmalarında bilgisiz kişilerin yanlış yorumlamasın yol açabilmektedir.  Yine bu araçların dışında bir çok aynı hizmeti veren araçlar bulunmakta ben bu güne kadar kullandığım araçlar hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Ek Resimler

Bu içerik 12.07.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 282 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

İlginizi Çekebilir