Mobil Teknik SEO Kılavuzu

Günümüzde hızla artan akıllı telefon kullanıcı sayısı ile birlikte Google’ın 2017 yılını mobil cihazların arama motoru algoritmasının temel noktasına koyması sürpriz değil.

Mobil siteniz, hem mobil hem de masaüstü sürümünde sıralamanın bel kemiğini oluşturacak ve bu sebeple teknik Seo’ya mobil bakış açısı ile bakmak hayati önem taşıyor.

Teknik SEO nedir?


Teknik SEO, Google’ın ve diğer arama motorlarına içeriğinin gerçek amacını anlamalarını isteyen bilgileri sağlar.

Teknik SEO, arama motorlarını etkileyen kodlama ve teknik konuları kapsayıp bunların sitede yer alıp yer almadığını kontrol eder.

Mobil web sitem için hangi mobil yapılandırmayı kullanmalıyım?

Şu anda Google’ın tanıdığı üç mobil yapılandırma var: “duyarlı web tasarımı”, “dinamik sunum” ve “ayrı URL’ler”. Bununla birlikte, Google, mobil cihazlar ve masaüstü bilgisayarlar için URL’ler ve HTML aynı kalması nedeniyle diğer iki yapılandırmadan ayırd edilebilir duyarlı web tasarımı kullanmanızı önerir.

Resim

1. Duyarlı (Responsive) web tasarımı

Duyarlı web tasarımı, içeriği cihaza göre yeniden tasarlayan ekranın boyutuna yanıt olarak masaüstü web sayfalarının görüntülenmesine izin vermek için CSS sorgularını kullanır.

2. Dinamik sunum

Dinamik sunum, sayfayı isteyen kullanıcı aracısına bağlı olarak sunucunun aynı URL’de farklı HTML (ve CSS) ile yanıt verdiği bir yöntemdir.

3. Ayrı URL’ler

Sitenizdeki her masaüstü URL’si için, bu mobil yapılandırmayla eşdeğer bir mobil URL bulunur. Bu, mobil cihazlara özel içerik sunmanıza izin verir.

Resim

Mobil teknik Seo’nun 3 ana odak noktası


1. Web sitesi hızı


Web sitenizin yükleme hızını artırarak kullanıcı deneyiminizi geliştirmek ilk yapmanız gerekenin başında gelir.Sayfalarınızı hızlandırmanın dört yolu vardır:

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

AMP şuan için bir sıralama faktörü değil gibi görünsede ilerleyen dönemlerde mobil first index güncellemesi tamamlanmasıyla birlikte sıralama faktörü olması kaçınılmaz olacaktır.

AMP, kodu sayfa yükleme hızını ve güvenilirliğini artırmak için sınırlayan AMP HTML kodlama dili kullanarak çalışır. Sayfanız bunu aksi bir şekilde yerine getiremiyorsa, bu, üç saniyenin altında bir sayfayı yüklemeye yardımcı olabilir.

Basit ve minimalist şablonlar

Eklentiler, widget’lar ve izleme kodları gibi şablon düzeninize ek unsurların hepsi birikmeye ve sitenizdeki sayfalara aşırı yük bindirerek yavaş açılmasını sağlar. Bu nedenle sayfa şablonunuzda sadece gerekli şeylerin olduğundan emin olun.

Aşırı yönlendirme

Çok fazla sayıda yönlendirme sayfa yükleme süresini artırabilir. Bu nedenle, tüm yönlendirme işlemlerinin birden çok adım yerine tek bir adımda gerçekleştirilmesi esastır.

Tarayıcı önbelleği

Tarayıcı önbelleği, kullanıcılar tarafından daha önce görüntülenmiş web sayfalarının kopyalarından meydana gelir. Bu sayfalar tekrar görüntülenmek istendiğinde, tarayıcı onları web sunucusundan sorgulamak yerine önbellekten çıkarıp alır. Önbellek kullanımı ağa yüklenme oranını azaltarak sayfa yükleme hızını arttırır.

Resim

2. Site mimarisi


Site yapısı, mobil teknik SEO’nun bir diğer önemli unsurudur. Mobil kullanıcılar, sayfalara kolaylıkla ve üç tıklamadan daha az sürede gezinmek istemektedir. Tüm sayfalara kolayca erişilebilir ve hala alakalı olmasını sağlamanın bazı basit yolları burada.

Breadcrumbs

Sayfa İşaretleri, açık bir web sitesi hiyerarşisi sunar ve kullanıcının şu an bulunduğu yeri gösterir; önceki sayfalara veya farklı bölümlere ulaşmak için gereken tıklama / işlem sayısını azaltmaya yardımcı olur.

İç bağlantılar

İçerik içindeki dahili bağlantılar, kullanıcıların hedeflenmiş anahtar kelime ile alakalı terimlerini bulmalarını kolaylaştırır. Bu, yeni yayınlanmış olanlarla ilişkili daha eski makalelerinizin görünürlüğünü artıracaktır.

3. Yapılandırılmış veri işaretleme


Yapılandırılmış veriler, içeriği ve sayfa üstünde optimizasyona bakarak sayfanın kaynak türünü nasıl yorumlayacağı konusunda Google’a bilgi verir.

Zengin snippet’ler, sitenizin SERP’lerde neleri gerektirdiğine ilişkin ek bilgi sağlamak için ek yapılandırılmış veri işaretleme sağlar. Bu, kullanıcıların sayfanın tıklanmaya değer olup olmadığını belirlemelerine olanak tanır. Zengin snippet’ler, yıldız derecelendirmesi ve inceleme sayısı gibi ek bilgiler sağlamak için fırsatlar sunar.

Ek Resimler

Bu içerik 10.07.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 153 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

İlginizi Çekebilir