Seo Neden Gerekli? Kendim İçin Seo Yapabilirmiyim?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

SEO, arama motoru sonuçlarında görüntülenmeyi organik olarak artırmak üzerine odaklanan bir disiplinidir. SEO sıralamayı yükseltmek, site trafiğini ve arama motorlarında site farkındalığını artırmak için gerekli olan hem teknik hem de yaratıcı elementleri içinde barındırır. SEO konusunda sayfanızda kullandığınız kelimelerden internet üzerindeki diğer sitelerin bağlantı şekline kadar çok sayıda etken vardır. Kısacası SEO, internet sitenizin arama motorlarının anlayabileceği şekilde yapılandırılmasıdır.

SEO yalnızca arama motoru dostu web siteleri kurmak değildir, ayrıca sitenizi insanlar için de daha yararlı bir hale getirmek için önemlidir.

Bu kılavuz SEO ile ilgili her alanda size bilgi vermek için oluşturulmuştur. Örneğin internet sitenizde trafik oluşturacak terim ve kelimeler bulmaktan, arama motoru dostu bir web site oluşturmaya ve bağlantılar kurarak sitenizin değerini artırmaya kadar her türlü bilgiyi bu kılavuzda bulabilirsiniz. Eğer tüm bu şeyler şu an sizin için fazla karışıksa emin olun yalnız değilsiniz ancak biz burada size yardım etmek için varız.

 

Web Sitem İçin Neden SEO Gerekli?

Web trafiğinin büyük bir çoğunluğu Google, Bing, Yahoo! gibi büyük ticari arama motorları üzerinde gerçekleşmektedir. Sosyal medya ve diğer trafik türleri sayesinde web sitenize olan ziyaretleri artırabilmenize rağmen, arama motorları çoğu kullanıcıyı sitenize çekmek için birinci seçenektir. Siteniz internet kullanıcılarına içerik, hizmet, ürün, bilgi veya ne sunuyor olursa olsun bu geçerlidir.

Arama motorları kullanıcılara hedeflenen trafiği sağlamaları açısından benzersizdir. İnsanlar ile ulaşılmak istenen bilgi arama motorları sayesinde bir araya gelir. Eğer arama motoru sizin sitenizi bulamıyorsa veya sizin içeriğinizi veri tabanlarına ekleyemiyorsa sitenize çekebileceğiniz çok büyük bir site trafiği potansiyelini kaybediyorsunuz demektir.

Kullanıcıların ulaşmak istedikleri bilgiyi bulmak için arama kutusuna yazdıkları şeyler oldukça önemlidir. Geçmiş deneyimler gösteriyor ki arama motoru trafiği bir organizasyonun başarısını veya başarısızlığını doğrudan etkileyebilmektedir. İnternet sitesine doğru yönlenen trafik sitenin tanıtımı, geliri ve duyurulması açısından çok önemlidir. SEO üzerine yatırım yapmak diğer pazarlama ve promosyon türlerine göre çok yüksek bir getiri oranına sahip olabilir.

 

Arama Motorları SEO Olmadan Neden İnternet Sitemi Göremiyor?

Arama motorları oldukça zekidir ancak buna rağmen yardıma ihtiyaçları vardır. Büyük arama motorları daima kullanıcılarına daha iyi sonuçlar sunmak ve internet ortamını daha derin şekilde incelebilmek adına teknolojilerini geliştirmeye çalışırlar. Ancak arama motorlarının nasıl çalıştıkları konusunda da bir sınır mevcuttur. Doğru bir SEO size binlerce ziyaretçi ve artan bir ilgi getirebilirken yanlış hamleler sizi internet ortamında gizleyebilir ve adeta arama sonuçlarının derinliğinde kaybolabilirsiniz. Bu da sitenizin görünebilirliğini azaltan bir etkendir.

Arama motorlarında bulunabilecek bir içerik yaratmanın yanı sıra, SEO ayrıca bu içeriğin sıralamasını yükselterek kullanıcıların daha kolay bir şekilde içeriği bulabilmesini sağlar. Günümüzde internet rekabetinin giderek artması ile birlikte SEO konusuna önem veren markalar bu kararın avantajlarını hem ziyaretçi hem de müşteri açısından ele geçiriyor.

 

Kendim İçin SEO Yapabilir Miyim?

 

SEO dünyası karmaşıktır ancak çoğu insan bu dünyanın temellerini kolay bir şekilde anlayabilir. SEO ile ilgili çok küçük bir bilgi bile büyük bir fark yaratabilir. İnternet üzerinde bu kılavuz ve benzeri gibi ücretsiz SEO eğitimlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu bilgileri biraz pratik ile birleştirerek SEO başarısı konusunda kendi yolunuzu çizebilirsiniz.

Zaman taahhüdünüz, öğrenme aşkınız ve internet sitelerinizin karışıklığına bağlı olarak bu işleri halletmesi için bir uzmana ihtiyaç duyabilirsiniz. SEO üzerine odaklanan firmalar çok çeşitlidir, bazıları bu konu üzerine uzmanlaşırken bazıları ise yalnızca genel yaklaşımı çözmeye odaklanır.

Her iki şekilde de firmaların temel konsepti anlayıp uygulayabilmeleri çok önemlidir.

Ek Resimler

Bu içerik 16.06.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 257 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

İlginizi Çekebilir