SEO Çalışmalarında Yapılan Hatalar

Günümüz internet dünyasında rekabet özellikle ülkemizde bir çok alanda kendini belli etmekte. Eskiye nazaran SEO çalışmaları daha da önem kazanmış durumda. En az seo çalışmaları kadar önemli olan bir konunda bilgilendirmeye çalışacağız bu yazımızda. Kendi deneyimlerimizden ve geçmişten bugüne kadar-ki gözlemlemlerim sonucu SEO çalışmalarında yapılan hatalarda her şeyden önce zaman kaybı ve dolayısı ile para kaybı yaşanmakta. Sık sık yapılan SEO çalışmalarındaki hatalara gelecek olursak. Sıralı bir şekilde açıklamamaya çalışalım ;

Resim

 

1 – Spam Görünen Backlink ;

Diğer yazılarımızdan da okuduğunuz üzere seo çalışmalarında en önemli kriterlerden olan backlink çalışması sitenizi sıralamasını daha üst sıralarda listelemesini sağlamaktadır. Bu çalışmada yazılan makalenin çok fazla yerde yayınlanıp spam görünmesi örnek verecek olursak ; 250 kelimelik bir yazıyı 10 ayrı sitede yayınlatıp 10 siteden backlink almak çalışmanın etkisini %50 düşürmekte. Bu durum da zaman kaybı yaşanmış olmakta. Ayrıca ilk site dışı çalışmalarınızda yabancı kaynaklı yerlerden link almanız sitenizin çeviri hatası almasına neden olabilmekte.

Resim

 

2 – Site İçi Bozuk Linkler ;

Çalışma yaptığınız / yaptırdığınız web siteniz de site içerisinde kırık bağlantılar bulunması arama motorları tarafından hoş karşılanmamakta. Çözümü basit olan bu sorun aslında önemli bir kural olarak karşımıza çıkmaktadır. Sitenizi Webmaster Tools dan tarayıp 404 veren sayfalarınızı doğru yere yönlendirebilir veya kaldırabilirsiniz.

Resim

 

3 – Kopya İçerik ;

Günümüzde bir çok yerde kopya içerik SEO çalışmalarında kullanılmaması gerektiği yazmakta. Ama yinede buradan uyarmak gerekiyor . Web sitenizin alt sayfalarında ve ana sayfasında kopya içerik kullanmamaya ve text backlink çalışmalarında kopya içerik kullanmamanız şiddetle tavsiye edilir.

Resim

 

4 – Title Ve Description ;

Bir SEO Uzmanı‘nın site içerisinde ilk düzenlemesi gereken yerler olan başlık ve açıklama kısmı web sitenin hizmet verdiği / satış yaptığı alan ile ilgili başlık ve açıklama girilmesi gerekmektedir.

Resim

 

5 – H1 Etiketi ;

Web sitenizin içerisinde yazıların boyut kodu olan <h1>,<h2> kodlarını anahtar kelimeleriniz ile ilgili düzenleyip sitenizi tarayan arama motorlarının daha hızlı ve doğru index almasını sağlamaktadır. Bir nevi bu kodlar ile sitenizi indexleyen arama motoruna ilgili anahtar kelimenizi göstermiş olmaktasınız.

Bu 5 madde de SEO çalışmalarında yapılan veya yapılmayan bize önemli olanları anlatmaya çalıştık. SEO çalışmalarında düzen sitenizin kalitesini belirler. Tavsiyemiz SEO çalışmalarında ilk etapta site içerisinden başlamanız ve daha sonrasında site dışı çalışmalar ile devam etmeniz yönündedir.

Ek Resimler

Bu içerik 11.05.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 191 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

İlginizi Çekebilir