SEO Çalışmalarında URL Yapısı

Bugün sizlerle SEO çalışmalarında önemli bir etken olan SEO dostu url yapıları hakkında olacak. Öncelikle Arama motoru optimizasyonu çalışmalarına başlamadan önce yapılacak düzenlemeler arasında ilk sıralarda olan bu çalışma sitenizin sıralamalarda yer almasına etki eden önemli faktörlerden birisi. Sef link (Search Engine Friendly Link) yapısı olarak da bilinen bu yöntem Günümüzde bir çok yazılım firması veya web developer arkadaşlar web site yaparken her ne kadar bu kuralı uygulasa da halen bir çok web sitesinin yapım aşamasında göz ardı edilebilmektedir.

Arama motorları web sayfalarını listeleme yaparken her zaman kullanıcısına aradığı anahtar kelime ve kelime öbeklerini dikkate almış sonuçları getirmek ister. Bu nedenle bir web site sayfasını indexlerken baştan itibaren her anlamda sitenin ilgili anahtar kelime ile ilgili olup olmadığına bakmaktadır. Sitenizin adres çubuğu bu nedenle site içi seo düzenlemelerinde yapılacak ilk çalışmalar arasında yer almakta.

SEO uyumlu linkleri basit bir şekilde açıklamak gerekir ise ;

Resim

Örnek resimde görüldüğü gibi link yapısı direk anahtar kelimeyi içermesi SEO çalışmalarında işinizi kolaylaştıracaktır. Diğer örnekler ise  “siteadresiniz.com/kategori/yazi-basligi.html” veya “siteadresiniz.com/yazi-basligi.html” şeklinde gösterebiliriz.

Ayrıca bir diğer konu web sitenizin içerisinde oluşturduğunuz linklerde kısa olmasına özen göstermeniz gerekmekte. Örneğin siteadresi.com/kategori/yazılar/yazı-ismi.html 2 alt klasörden daha fazla alt klasör oluşturmamaya dikkat edilmelidir.Link içerisinde yer alan kelimelerin “tire( – )” yardımıyla birbirinden ayrılması gerekir.Günümüzde bir çok hazır sistemde bulunan bu özellikler siz yazıları girdiğiniz de otomatik olarak oluşturulmakta.

WordPress’de SEO Url Yapısı Nasıl Yapılır ?

Bir çok internet sitesinin kullandığı alt yapı olan WordPress ‘de wp-admin alanına giriş yaptıktan hemen sonra sol menüde Ayarlar -> Kalıcı Bağlantılar kısmından isterseniz bizim gibi yazı ismi sekmesini kullanabilirsiniz.

Resim

 

Bugün site içi seo çalışmalarında önemli bir yer tutan seo dostu url yapısı hakkında bilgiler verdik . Diğer yazılarımızı inceleyerek site içi ve site dışı seo hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Ek Resimler

Bu içerik 01.06.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 160 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

İlginizi Çekebilir