SEO ve HTTPS İlişkisi (Yeni Google Güncellemesi)

17 Aralık 2015 Google Blogu ndan yapılan açıklamaya göre artık Https olan siteler Google gözünde daha güvenli ve arama sonuçlarında daha etkili konuma gelmiş durumda. Yapılan açıklamada arama sonuçlarını Https’ye göre düzenlediklerini belirttiler.

Resim

Yapılan açıklama şöyle:

"Google’da kullanıcı güvenliği her zaman en önemli öncelik olmuştur. Yıllardır, daha güvenli bir web düzenlemek ve kullanıcılar için daha iyi bir tarama deneyimi sağlamak için çok çalışıyoruz.Gmail, Google search ve Youtube bir süredir güvenli bağlantılara sahip ve biz de geçen yıl araştırma sonuçlarında HTTPS UR e L’lerine bir destek vermeye başladık. Web tarama, kullanıcı ve website arasında özel bir deneyim olmalı ve gizli dinleme, izinsiz bağlantı izleme ya da değişikliklere maruz kalmamalı. İşte bu yüzden her yerde şiddetle HTTPS’yi teşvik ediyoruz.

Bunun doğal bir devamı olarak, bugün daha fazla HTTPS sayfası aramak için indeksleme sistemimizi ayarlıyor olduğumuzu duyurmak isterim.Özellikle, öncekiler herhangi bir sayfa ile bağlantılı olmamasına rağmen, HTTP sayfalarının HTTPS eşdeğerliklerini sürerek başlayacağız. Aynı alandan iki URL aynı içeriğe sahip görünüyorsa fakat farklı protokol planları üzerine çalışıyorsa, genel olarak HTTPS URL indeksini seçeceğiz, eğer;

  1. Güvenli olmayan bağlantılar içermiyorsa.
  2. robots.txt tarafından engellenmemişse.
  3. Kullanıcıları yönlendirmiyorsa ya da güvensiz bir http sayfasına yönlendiriyorsa.
  4. HTTP sayfasına bir rel=’canonical’ bir bağlantı yoksa.
  5. İndeksiz robot meta imi içermiyorsa.
  6. HTTP URL’lerine on-host outlinkler içermiyorsa.
  7. Site haritaları HTTPS URL’lerini listeliyorsa ya da URL’nin HTTP versiyonunu listelemiyorsa.
  8. Sunucu geçerli bir TLS sertifikasına sahipse.


Sistemlerimiz varsayılan olarak HTTPS versiyonunu tercih etmelerine rağmen, HTTP sitenizi HTTPS versiyonuna dönüştürerek ve sunucunuzda HSTS header kullanarak diğer arama motorları için bunu netleştirebilirsiniz.Daha güvenli bir web yapma yolunda bir adım atmak konusunda heyecan içindeyiz.Araştırma sonuçlarımızda HTTPS sayfalarını kullanıcılara göstererek kullanıcıların güvensiz bir bağlantı üzerinden website tarama ve içerik enjeksiyon risklerine karşı kendilerini yatkın hale getirme riskini azaltmayı umuyoruz."

Https ve Seo ilişkisi bundan sonra daha önemli olacak gibi duruyor. Bundan sonraki süreçte özellikle e-ticaret siteleri için HTTPS’nin önemi kat ve kat daha artmıştır.

Ek Resimler

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

İlginizi Çekebilir